כוחה של תעסוקה נתמכת

במרכז התעסוקה לנשים של אהל שרה קיים מערך של תעסוקה נתמכת, במסגרתו מקבלות בוגרות בעלות צרכים מיוחדים הכנס לתעסוקה, כשלאחר מכן הן משולבות בשוק העבודה החופשי בליווי של צוות המרכז. מערך התעסוקה הנתמכת מקדמת את עצמאותן של החניכות ומאפשרת להן שילוב אופטימלי בקהילה.IMG_9187

כיום משולבות עשרות חניכות במקומות עבודה רגילים בקהליה, כגון בבתי חולים, מרפאות, גני ילדים, חנויות, מטבחים, מכבסות, בתי אבות ועוד. העבודה מקנה לחניכות הרגשת שייכות נפלאה, עצמאות כלכלית ובטחון עצמי אדיר.

חוי (שם בדוי), בת 28 עם תסמונת דאון, הינה חניכה חביבה שעברה הכשרה במרכז התעסוקה של אהל שרה ועובדת במטבח של בית החולים “מעיני הישועה” מזה שנים רבות. חוי גם מתגוררת באחת הדירות בקהילה של אהל שרה, ומנהלת חיים עצמאיים ואינטגרטיביים להפליא.

בשבוע בעבר נערך בבית החולים הטקס השנתי של “העובד המצטיין”, בו זכתה רבקה, מנהלת המטבח והממונה על חוי, בפרס העובדת המצטיינת.
רבקה, שקשורה מאוד לחוי ומסורה אליה ביותר בתור מעבידה שלה, סירבה לעלות לבמה מבלי לצרף אליה את חוי. בפני כולם סיפרה כי הצלחתה כמנהלת המטבח היא אך ורק בזכות חוי, שהיא יד ימינה. לקול מחיאות הכפיים ניגשה חוי לרמקול והודתה לרחל. עם דמעות בעיניים סיפרה חוי כמה העבודה בבית החולים משמעותית לחייה. “זה נותנן לי סיבה לקום בבוקר בחיוך, ונותן לי להרגיש כשווה בין שווים”. הקהל הנפעם לא יכול היה להסתיר את התרגשותם, ועין לא נותרה יבשה.
אנו באהל שרה גאים לאפשר לבוגרים בעלי מוגבלות לחוש רגעים של העצמה, של שווין, של השתייכות ושל משמעות.