יום פתוח בבתי הספר של אהל שרה

IMG_6971 (Small)במעמד מכובד נערך יום פתוח בשני בתי ספר של אהל שרה, הנותנים מענה לילדים בעלי מוגבלות קוגניטיבית התפתחותית קלה ובינונית: “גשרים”, בית ספר לבנות בגילאי 6 עד 21  ו”בית חנוך”, בית ספר לבנים בגילאי 6 עד 14.

אל היום הפתוח הוזמנו נציגים מהשירות הפסיכולוגי, מפקחים ובכירים ממשרד החינוך והעירייה, הן מהחינוך המיוחד והן מהחינוך הרגיל, נציגי גנים עירוניים וארגונים ומסגרות מקבילות כגון עזר מציון ועלה, נציגי רשויות מקומיות והורים מתעניינים שבאו להתרשם.

היום הפתוח החל בגשרים, ומנהלת בית הספר, הגברת יהודית שטיינמץ, קיבלה את האורחים הנכבדים והציגה בפניהם תערוכת תכניות תל”א (תכנית לימודים אישית), תל”כ (תכנית לימודים כיתתית), מערכת שעות כיתתית, דוחות מעקב והתקדמות אישיים של התלמידות, מטרות בית הספר ושיטות לימוד ייחודיות שפותחו על ידי הצוות החינוכי והפרא רפואי. המנהלת הדגישה את חשיבות התאמת החומר הנלמד באופן מלא לרמות השונות של הבנות, ועמדה על מאמצי הצוות לעזור לכל תלמידה להגיע למיצוי הפוטנציאל שלה.

האורחים התרשמו רבות מהחומר המוצג, וכן נהנו מכיבוד קל ערוך לתפארת.

לאחר מכן נערכה התכנסות בכיתה, בה צפו האורחים בסרט התדמית של אהל שרה, שנגע  ללב כל המשתתפים. המנהלת עמדה על פרופיל בית הספר הכללי, והזמינה את מחנכת כיתת חבצלת, בה לומדות שמונה בנות בגילאי שבע עד תשע, לדבר בפני הקהל.

המחנכת העבירה הדגמת שיעור מולדת, עם סיווג המקצוע, מטרת העל ומטרות משנה. במהלך השיעור נעשה שימוש בשפת תת”ח, אביזרי עזר והמחשה, כשאר השיעור הותאם בדיוק ליכולת הקוגניטיבית של התלמידות.

לאחר מכן דיבר מר בן פרהט, מנתח התנהגות המלווה את חניכי אהל שרה מזה שלוש שנים, על תכניות מוטיבציה, התאמת הכללים לתלמידות, תגמול על התנהגות חיובית ושינוי דפוסי התנהגות ותגובה.

קלינאית התקשורת של בית הספר דיברה על פיתוח שפה, תקשורת והבנה ועל תהליכי רכישת מיומנויות שפה. היא חשפה בפני האורחים כיצד לכל תלמידה נערך אבחון שפה ותקשורת, ובהתאם לכך נקבעת תכנית לימודית אישית לקידום מרבי.

אחר כך הציגה מרפאה בעיסוק שיטות שונות בריפוי בעיסוק, ודיברה על חשיבות ההתאמה בין כל עובדי הצוות כדי שמיומנות מסוימת תירכש בדרך הטובה ביותר. כמוכן, עמדה על הרמות השונות הקיימות בכל כיתה, ועל האתגר שבהתאמה מושלמת של תוכן הלמידה לרמת כל תלמידה ותלמידה בפרטים הקטנים ביותר כמו עיבוי מסגרות לגזירה, מלים מודגשות, ומרווח בין ריבועים. כל התכנים הנרכשים בעבודה הפרטנית בריפוי בעיסוק, מועברים מיד לאחר מכן לכיתה לתרגול בתוך ההקשר הנכון, לקבלת תוצאה מרבית. המרפאה בעיסוק גם דיברה על מטרת העל של בית הספר, שהוא להביא את התלמידות לשילוב מרבי בקהילה, ועל התהליכים של רכישת מיומנויות יומיומיות שהבנות  צריכות בכדי לחיות באופן עצמאי בחברה.

מורה לקריאה דיברה על החשיבות האקדמית של הקריאה ועל התפקיד הניכר שלו בתהליך ההשתלבות של הבנות בקהילה. שיטות לימוד הקריאה הן אינדיבידואליות ופרטניות, וכל חומר מותאם באופן מושלם ליכולת התלמידה בכדי שתחווה רק הצלחות בתהליך הרכישה של מיומנויות קריאה. מורות הקריאה עובדות באופן צמוד עם שאר הצוות בכדי לוודא שקיימת התאמה של כל חומר הנלמד בכיתה לרמת כל תלמידה ותלמידה, כגון שכפול עם ניקוד או בלי, טקסט עם מילות קישור ובלי, ועוד. כל ספר שמוצג לבנות, נבנה באופן מדוקדק על ידי הצוות בכדי לדרבן את הקריאה. המורה דיברה גם על פרויקט ספרייה בבית הספר, בו כל בנות בית הספר נחשפות לחוויית השאלת ספרים בספריה, מבחינה אוריינית, תרבותית וחברתית.

כל איש צוות שדיבר בפני הקהל, לווה במצגת מזמן אמת בכיתה שהדגימה את תהליכי הלמידה.

לסיום, צפו האורחים במצגת המלווה תלמידה לאורך יומה בבית הספר ובחזרה הביתה, וכיצד היא לוקחת עמה את כל הכלים שרכשה בבית הספר הלכה למעשה בחיי היומיום. במצגת אף דברה אמה של התלמידה, והתפעלה מכך שבאהל שרה מצאה לא רק בית ספר, אלא בית חם עבור בתה.

האורחים נפרדו מצוות גשרים ועברו לבית הספר הסמוך, בית חנוך.

שם התקבלו האורחים על ידי מנהלת בית הספר הגברת נחמה אשלג, שדיברה על השלבים השונים המובילים את הילדים להצלחה, ועל הכלים שצוות בית הספר פיתח לשם כך.

האורחים התכבדו להיכנס ולצפות בשיעורי משנה, משחקי חשיבה וקריאה בבית הספר, ויכלו להתרשם מהמקצועיות והמסירות של הצוות החינוכי והפרא רפואי. כמוכן, צפו האורחים בטיפול פיזיותרפיה יחידנית. התלמיד, ילד עם תסמונת נדירה שמתבטאת בגדילה בלתי מספקת של כל מערכות הגוף, עבד עם פיזיותרפיסטית על שיווי משקל, המצאות במרחב, תאום יד עין, קואורדינציה ועוד. האורחים צפו כיצד המרפאה מסייעת לתלמיד להשיג מקסימום תנועה מחושבת ומיומנויות יציבה. ההתקדמות של התלמיד הייתה ניכרת היטב כשעמד במשטח בלתי יציב, זרק כדור לתוך חבית ועלה וירד ברמפה בחופשיות; כאשר נכנס התלמיד לבית הספר בשנה שעברה, לא יכל אפילו לעלות במדרגות המובילות אל הכניסה בכוחות עצמו!

מחנכת כיתה דיברה בפני הנציגים והדגימה שיטות לימוד שונות, שכמו בבית הספר גשרים, מותאמות באופן מושלם לרמות התלמידים השונות, ושני תלמידי בית הספר מחופשים לכבוד פורים חילקו לאורחים שי: ערכת כיבוד קל.

לאחר סיור בבית הספר התכנסו כל האורחים באחת הכיתות ושמעו דברי סיכום של הגברת קרין טרבלסי, מנהלת מערך החינוך של אהל שרה. הגברת טרבלסי דיברה על השיטה הטרנס-דיציפלינרית בכל בתי הספר של אהל שרה, בה הילד עומד במרכז וכל הצוות מלוכד סביבו כדי לקדם אותו למיצוי מרבי. הגברת טרבלסי גם פרטה על אודות הקשת הרחבה של טיפולים פרא רפואיים ותכניות לימוד המוצעת בבתי הספר.

מנהלת אהל שרה, הגברת מלכה וינברג, הודתה לכל הנציגים והאורחים שהגיעו להשתתף ביום הפתוח, וברכה את כולם בהמשך הצלחה.

הנציגים יצאו מבית הספר מלאי התפעלות על עבודת הצוות הדקדקנית והמקצועית, ועל שימת הלב אל כל פרט ופרט בחיי התלמידים, בכדי שכל אחד יוכל להגיע למיצוי מרבי של יכולותיו ולהשתלב בקהילה.