דיור

עבור חניכים בגילאי 21+, מפעילה אהל שרה מערך של דיור בקהילה. חניכים רבים באים ממשפחות אומנה, לאחרים הורים מתבגרים שאינם יכולים לטפל בהם עוד, וישנם גם חניכים שאים להם משפחה כלל. אהל שרה מאפשרים להם לגור בתוככי הקהילה כאחד האדם, בקבוצות קטנות ובליווי צוות חם ומקצועי הנותן מענה לכל צרכיהם הפיזיים, הרגשיים, הרפואיים והחברתיים. החניכים גרים ב-15 דירות, המפוזרות על פני 3 ערים, ונהנים מהחופש והחירות של מגורים עצמאיים ושילוב אופטימלי בחברה. בהכוונת עובדות סוציאליות, אבות/אמהות בית ומדריכים/ות, רוכשים הדיירים את הכישורים הדרושים למגורים עצמאיים, כגון ניהול תקציב, עריכת קניות, בישול ואפייה, כביסה וניקיון, טיפול שוטף של בית וחלוקת תפקידים בין הדיירים, ויכולות חברתיות לשילוב בקהילה, כמו פיתוח תקשורת בין אישית עם שכני הבניין והסביבה, יחסי גומלין ועוד.

בכדי לקרב את הדיירים אל הקהילה ואת הקהילה אליהם, פתחו כל הדירות של אהל שרה גמ"חים להשאלת ציוד וחפצים חינם לדיירי האזור. כמוכן, נפתחה ספרייה שכונתית באחת הדירות, וילדי השכונה נהנים לבוא ולהחליף ספרים בספרייה המנוהלת לתפארה ע"י ישראל, חניך חביב של אהל שרה.

מערך הדיור אף מספק לדיירים תכנית חברתית מגוונת ועשירה במהלך כל השנה כולה, הכוללת חוגים מדי יום, שיעורים, התעמלות, שחייה, טיולים, מסיבות ונופש שנתי.

הדירות של אהל שרה שינו באופן מוחלט את חיי הדיירים – לולי הבית החם של אהל שרה, היו החניכים ישובים בבית הורים או במשפחת האומנה ללא מעש, וללא מענה הולם לצרכיהם הייחודיים.

ציפורה נולדה לזוג הורים בזקנותם. עולים חדשים ללא משפחה תומכת, הם התמודדו עם מציאות קשה של טיפול בילדה בעלת פיגור שכלי לגמרי לבדם. ציפורה ישבה בביתה בחוסר מעש ברוב שעות היום, כשלהוריה לא היה כוח, ידע ויכולת לעזור לה להתפתח.

בצעירותה נפטרה עליה אמה, וציפורה נשארה עם אב מזדקן שאינו יודע כיצד לתת מענה לצרכיה של בתו. יום יום, הייתה ציפורה יושבת בביתה, מביטה מבעד לחלון בעיניים עצובות על העולם המתקדם מול עיניה, שאין לה חלק בו.

ואז נפטר גם אביה, וציפורה נשארה לבד.

העובדת הסוציאלית שקיבלה לידיה את התיק, פנתה מיד עם ציפורה למשרדי אהל שרה. לשם הגיעה ציפורה המבוהלת עם שתי מזוודות ארוזות, שכללו את כל רכושה. מנהלת אהל שרה קיבלה את ציפורה בידיים פתוחות, ובין רגע אולתרה ועדת קבלה יחד עם העובדת הסוציאלית, נציגי משרד הרווחה, מנהלות מערך הדיור והתעסוקה ואחראית הרישום, שבסופה הוחלט לקבל את ציפורה במקום.

היישר מן המשרד, נלקחה ציפורה לדירה החדשה שפתחה אהל שרה אך שבועות מספר קודם לכן, בית שירת הדר, ובה מיטה אחת מיותרת. בין יום, מצאה ציפורה בית חדש – בית לחיים.

כיום, נהנית ציפורה ממגורים עצמאיים, שילוב בקהילה ובילוי יומיומי עם חברותיה לדירה.  היא אף שולבה במרכז התעסוקה של אהל שרה, ומאושרת מההזדמנות לעבוד ולקבל משכורת, בה היא משתמשת כדי לרכוש פרטי לבוש, מוצרי טיפוח ומתנות לה ולחברותיה.  

עכשיו, ציפורה כבר לא לבד. אהל שרה היא הבית, העבודה והמשפחה שלה!


מערך הדיור של אהל שרה:

דיור בקהילה – עבור חניכים בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית קלה ובינונית
 • בית גיל
 • בית שיר
 • נווה איל
 • בית חנה
 • בית אסתר
 • בית מרים
 • בית מטי
 • בית תהילה
 • בית רננה
 • בית הודיה
 • בית שירת הדר
דיור מוגן – עבור חניכים בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית קשה ומורכבת

הוסטל רביבים – ובו 4 דירות 

 

 

 

 

 

 

מזכירות מערך הדיור:

03-5797116

dvora@ohelsara.org